Informacje
Umowa
Deklaracja członkowska
Oświadczenie
Wniosek
Wniosek
Prawo do działki można uzyskać, w zależności od sytuacji, na cztery sposoby:
- I. Przeniesienie prawa do działki
- II. Wstąpienie w prawo do działki po zmarłym współmałżonku
- III. Ustanowienie prawa na rzecz osoby bliskiej po zmarłym działkowcu
- IV. Podpisując umowę dzierżawy działkowej z zarządem ROD
W przypadku przeniesienia prawa do działki, podstawą jest umowa zawierana przez dotychczasowego działkowca z osobą, na którą przenosi prawa do działki. Należy pamiętać, że umowę trzeba podpisać w obecności notariusza, gdyż poświadcza on na tej umowie tożsamość osób podpisujących. Umowa winna być sporządzona w trzech egzemplarzach – jeden dla zarządu ROD i po jednym dla zbywającego i nabywcy.
Nabywający prawo do działki składa do zarządu ROD wniosek o zatwierdzenie umowy przeniesienia prawa i dołącza do wniosku jeden egzemplarz umowy. Zarząd ROD, jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, zatwierdza umowę. Zatwierdzenie odbywa się w formie uchwały zarządu, którą doręcza się stronom umowy i dołącza do ewidencji działek.
Podane w umowie przeniesienia prawa do działki terminy nie są terminami obowiązkowymi. Strony umowy, a więc zbywca i nabywca mogą dowolnie umawiać się co do terminów, a nawet samej zapłaty, czy nastąpi po podpisaniu umowy, czy na przykład dopiero po zatwierdzeniu tej umowy przez zarząd ROD.
Ponadto nabywający prawo do działki może wraz z powyższymi dokumentami złożyć deklarację członkowską PZD.
Po nabyciu prawa do działki działkowiec uiszcza na rzecz ROD jednorazowe opłaty:
1. podwyższona opłata ogrodowa – wysokość opłaty uchwalana przez KR PZD obecnie 300 zł
2. opłata inwestycyjna – wysokość opłaty uchwalana przez zarząd ROD obecnie 500 zł
Dokumenty do pobrania:
1. Umowa przeniesienia praw do działki
2. Wniosek o zatwierdzenie
3. Deklaracja członkowska.
W przypadku śmierci działkowca, jeśli jego współmałżonek nie posiada prawa do działki, może w terminie 6 miesięcy od dnia śmierci współmałżonka złożyć w zarządzie ROD oświadczenie woli o wstąpieniu w stosunek prawny wynikający z umowy dzierżawy działkowej. Do oświadczenia dołącza się odpis aktu zgonu. Zarząd ROD stwierdza wstąpienie w prawo do działki podejmując uchwałę.
Ponadto wstępujący w prawo do działki może wraz z powyższymi dokumentami złożyć deklarację członkowską PZD.
Po nabyciu prawa do działki działkowiec uiszcza na rzecz ROD jednorazową opłatę tj. podwyższoną opłatę ogrodową – wysokość opłaty uchwalana przez KR PZD obecnie 300 zł
Dokumenty do pobrania:
1. Oświadczenie o wstąpieniu w prawa do działki po zmarłym współmałżonku
2. Deklaracja członkowska
W przypadku śmierci działkowca nie pozostającego w związku małżeńskim lub nie złożenia w terminie 6 miesięcy przez współmałżonka zmarłego działkowca oświadczenia o wstąpieniu w prawo do działki, roszczenie o ustanowienie prawa do działki przysługuje innym osobom bliskim zmarłego działkowca tj. zstępnym, wstępnym, rodzeństwu, dzieciom rodzeństwa oraz osobom pozostającym z działkowcem w stosunku przysposobienia.
Osoba bliska składa w zarządzie ROD wniosek o ustanowienie prawa do działki po zmarłym działkowcu, wraz z dokumentami poświadczającymi pokrewieństwo, w następujących terminach:
1. w ciągu 9 miesięcy od śmierci działkowca jednakże nie wcześniej niż po 6 miesiącach od śmierci działkowca – dotyczy sytuacji kiedy współmałżonek zmarłego nie złożył w odpowiednim terminie oświadczenia o wstąpieniu w prawa
2. w ciągu 6 miesięcy od śmierci działkowca – dotyczy sytuacji w której zmarły działkowiec nie pozostawał w związku małżeńskim.
W przypadku zgłoszenia się kilku uprawnionych o ustanowieniu prawa do działki rozstrzyga sąd.
Zarząd, po podjęciu uchwały, zawiera z uprawnioną osobą wnioskującą umowę dzierżawy działkowej. Umowa ta może zostać zawarta nie wcześniej niż po upływie w/w terminów tj. 9 lub 6 miesięcy od śmierci działkowca.
Ponadto osoba z którą zostanie zawarta umowa może wraz z powyższymi dokumentami złożyć deklarację członkowską PZD.
Po nabyciu prawa do działki działkowiec uiszcza na rzecz ROD jednorazową opłatę tj. podwyższoną opłatę ogrodową – wysokość opłaty uchwalana przez KR PZD obecnie 300 zł.
Dokumenty do pobrania:
1. Wniosek o ustanowienie prawa do działki na rzecz osoby bliskiej po zmarłym działkowcu
2. Deklaracja członkowska
W przypadku, gdy zarząd dysponuje wolną działką (działka nie ma prawnego użytkownika), z osobą ubiegającą się o działkę zawiera umowę dzierżawy działkowej Zanim taka umowa zostanie podpisana przez prezesa i innego członka zarządu, zarząd musi podjąć uchwałę o wyrażeniu zgody na podpisanie takiej umowy przez reprezentujących go prezesa i drugiego członka zarządu.
Po nabyciu prawa do działki działkowiec uiszcza na rzecz ROD jednorazowe opłaty:
1. podwyższona opłata ogrodowa – wysokość opłaty uchwalana przez KR PZD obecnie 300 zł
2. opłata inwestycyjna – wysokość opłaty uchwalana przez zarząd ROD obecnie 500 zł
Zagadnienia Prawne
W tym miejscu zebrane zostały najczęstsze pytania i zagadnienia natury prawnej dotyczące ROD. Dział ten będzie systematycznie aktualizowany.